Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
IRC Nedir ?

IRC

IRC Nedir? IRC veya Internet Relay Chat (Türkçe: İnternet Aktarmalı Sohbet), internette en çok kullanılan protokollerden bir tanesidir. 1988 yılında Finlandiya’da Oulu Üniversitesi öğrencisi olan Jarkko Oikarinen tarafından yazılmıştır. Günümüzde IRC dünyanın hemen her yerindeki insanların kullandığı bir platform haline gelmiştir.

İletişim

İki kişi arasında
IRC, asıl olarak bir sunucu ve istemciler ağıdır. anasohbet isminde bir IRC sunucusuna bağlanan kişiler, her türlü iletişimi bu anasohbet ağı üzerinden gerçekleştirirler. Kişi1, Kişi2’ye mesaj yolladığında:
Kişi1’in mesajı → anasohbet sunucusu → Kişi2
şeklinde bir yol izler.
Günümüzde kullanılan MSN Messenger veya Yahoo Messenger gibi üstün özelliklere sahip programlar gibi görüntülü ve/veya sesli sohbet yerine, yukarıda açıklandığı gibi, düz-metin tabanlı bir iletişim söz konusudur, IRC’de. İletişimi sağlarken arada sunucunun bulunması, eğer Kişi1 Kişi2’yi rahatsız ediyorsa, Kişi2’nin dileğine göre Kişi1’in mesajlarının daha Kişi2’ye ulaşmadan engellenebilmesini sağlar.

İkiden fazla kişi arasında
Tabi ki, IRC’nin bu kadar popüler olmasının sebebi iki kişi arasındaki sağlamasından çok kişiler arası iletişimi aynı anda sağlamasıdır. Bu iletişim, IRC’de #kanal olarak adlandırılmıştır. Kullanıcı birçoklu konuşmaya katılmak istediğinde, yüzlerce kanal arasından dilediğini seçer ve o kanaldaki konuşmalara dahil olur. O zaman durum şöyle olur:
Kişi1’in mesajı → anasohbet sunucusu / #kanal138 (örnek ad) → #kanal138’deki tüm kişiler

BİLGİLER
tarafından 27 Mart 2017 - 18:33 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Ara Bul
AnaSohbet Script
AnaSohbet FM

Get the Flash Player to see this player.

Hızlı Menu
 

Son Yazılar
Günün Sözü

Top 10